sitemap links contact
Hbo > Tekst, plaatjes en foto’s
Veelgestelde vragen
 
Vraag:

“Wat moet ik doen als ik afzonderlijke illustraties of foto’s uit een boek wil kopiëren, dus zonder tekst?”

Antwoord: klik hier

Losse kopieën en readers
Langere stukken kopiëren
Scannen en intranet
Afzonderlijk gebruik van beeldmateriaal
Meer over de nieuwe, uitgebreide reprorechtregeling (voor losse kopieën en artikelen in knipselkranten)
Meer over readers
Nog geen afkoopregeling?
 
 
Losse kopieën en readers
Er  wordt binnen het hbo veel gekopieerd uit kranten, boeken, tijdschriften en andere publicaties. 
Er wordt auteursrechtelijk beschermd materiaal gebruikt ten behoeve van het onderwijs (studenten). Dit gebruik wordt geregeld via de readerregelingen met Stichting PRO.
Er wordt auteursrechtelijk beschermd materiaal gebruikt voor en door de docenten en andere medewerkers, en er wordt wel eens een losse kopie uitgedeeld in de les of gebruik gemaakt van artikelen voor knipselkranten. Het maken van  dergelijke losse kopieën en het gebruik van losse artikelen voor knipselkranten vallen onder de reprorechtregeling.
terug naar top
 

Langere stukken kopiëren
Voor de overname van langere stukken, de zogenoemde niet-korte gedeelten is altijd vooraf toestemming nodig van de auteursrechthebbenden. Gebruik het daarvoor bestemde formulier.
terug naar top


Scannen en intranet
Veel hogescholen scannen materiaal om het vervolgens uit te printen of via een intranet te verspreiden.

  • Gaat het om materiaal dat u wilt gebruiken als toelichting van de les (reader), en is het niet meer dan een kort gedeelte? Dit valt onder de Readerovereenkomst met Stichting PRO. Daarbij is afgesproken dat de hogeschool PRO een inlogcode verstrekt, waarmee PRO dit gebruik kan controleren.
  • Gaat het om een langer gedeelte? Neem dan contact op met Stichting PRO.
  • Gaat het om materiaal dat gebruikt wordt voor school, maar niet voor het onderwijs? U hebt toestemming van de auteursrechthebbenden nodig. Neem contact op met de uitgever(s).

terug naar top


Afzonderlijk gebruik van beeldmateriaal
Uitgevers hebben rechten op de foto’s en afbeeldingen van beeldende kunst in hun uitgaven alleen geregeld voor gebruik in de context van die uitgave. Wilt u foto’s of afbeeldingen van beeldende kunst afzonderlijk verwerken in uw lesmateriaal?  Kijk dan eerst op mijnauteursrecht.nl of neem contact op met Stichting Pictoright.

terug naar top


Meer over de nieuwe, uitgebreide reprorechtregeling (voor losse kopieën en artikelen in knipselkranten) 
Voor het maken van losse kopieën en het gebruik van artikelen in knipselkranten heeft de HBO-raad een overeenkomst gesloten met Stichting Reprorecht.

Voor het gebruik van artikelen in knipselkranten was voorheen apart toestemming nodig van Stichting PRO.
 
Elke instelling in het hoger beroepsonderwijs ontvangt jaarlijks een factuur. In het verleden werd deze factuur berekend op basis van uw jaarlijkse kopieervolume en het aantal studenten op uw onderwijsinstelling.
Sinds de nieuwe, uitgebreide regeling is afgestapt van de jaarlijkse opgave van het kopieervolume. U hoeft dus niet meer ieder jaar aan Stichting Reprorecht door te geven hoeveel u jaarlijks kopieert.
 
De vergoeding voor 2011 is berekend door het aantal studenten per 1 oktober 2010 te vermenigvuldigen met het tarief per student. Het aantal studenten ontvangt Stichting Reprorecht van de HBO-raad. Het tarief per student wordt jaarlijks geïndexeerd met de consumentenprijsindex, dit jaar 1,3%.
 
Onder de reprorechtregeling vallen alleen korte gedeelten. Voor het overnemen of kopiëren van niet-korte gedeelten is altijd vooraf toestemming nodig van de auteursrechthebbenden. U kunt deze toestemming aanvragen via Stichting PRO.

 

terug naar top
 

Meer over readers
Als u als hogeschool  auteursrechtelijk beschermd materiaal opneemt in onderwijspublicaties, zoals readers, dan kunt u dit regelen via de Stichting Publicatie- en Reproductierechten Organisatie (PRO).


Korte gedeelten
Als u korte gedeelten van werken wilt opnemen in een publicatie die wordt gemaakt als toelichting bij het onderwijs (reader) dan mag dat zonder voorafgaande toestemming als u daarvoor een vergoeding betaalt aan de rechthebbenden.  De HBO-raad is met het Nederlands Uitgeversverbond en Stichting PRO een afkoopregeling voor de korte gedeelten overeengekomen: de readerovereenkomst. De gemaakte afspraken zijn  uitgewerkt in de Standaardvoorwaarden. In deze standaardvoorwaarden worden definities gegeven, zijn tarieven opgenomen en is het onderscheid tussen kort en niet-kort vastgelegd.
Hbo-instellingen die zijn aangesloten bij de HBO-raad en deelnemen aan de afkoopregeling, hoeven korte overnames in readers dus niet meer aan te melden bij Stichting PRO. Zij ontvangen automatisch jaarlijks een factuur van Stichting PRO. Deze hogescholen moeten wel van elke reader met daarin auteursrechtelijk beschermde overnames een controle-exemplaar sturen aan Stichting PRO.

terug naar top


Nog geen afkoopregeling?
Als uw hogeschool niet is aangesloten bij de HBO-raad en u dus geen afkoopregeling hebt, bent u wettelijk verplicht elk gebruik van auteursrechtelijk beschermd materiaal afzonderlijk te melden aan de auteursrechthebbenden en voor elk gebruik een billijke vergoeding te betalen.
Dit legt een zware administratieve druk op uw organisatie. Daarom biedt Stichting PRO ook u de mogelijkheid deel te nemen aan de afkoopregeling. Op die manier hoeft u geen aparte administratie meer te voeren en korte overnames niet meer afzonderlijk te melden. Het sturen van een controle-exemplaar van de reader is voldoende. Daarmee voorkomt u dus een hoop rompslomp.  Neem hiervoor contact op met Stichting PRO.

terug naar top
 

Links:
Aanvraag formulier niet-korte gedeelten in readers (voor hogescholen met een overeenkomst met Stichting PRO)

terug naar top